Видео


Music of Epirus: Kenge per Celo MezaninThis song is a tribute to the Çam Albanian hero Çelo Mezani.

The song is being narrated by his friends with whom he fought since his early years, and finally saw him get shot three times while fighting with them... which to them seems unbelieveable. This song is a "slow motion" description of this event.Kenge per Celo Mezanin

Aman doli djelli ne Malavire
Qisi Celua ne Harile
Hajde Hajde, qisi Celua ne Harile

Hisi Celua ne Harile
Per te shkreten Pajgorile
Aman Aman, per te shkreten Pajgorile

Mu te pusi Sulejmanit
Pusin e Celo Mezanit
Aman Aman, pusi e Celo Mezanit

Kur na ra martine pare
Celua na ktheu surrane
Aman Aman, Celua na ktheu surrane

Kur na ra martine dyte
Celua gremisi syte
Aman Aman, Celua gremisi syte

Kur na ra martine trete
Celua u vra me te vertete
Aman Aman, Celua u vra me te vertete

Vane nenes e ja thane
Se Celon e kane vrare
Aman Aman, se Celon e kane vrare

Mos me thoni kete fjale
Se Celon e kam te gjalle
Aman Aman, se Celon e kam te gjalle

----

A song for the Hero Celo Mezani

The sun rose over Malevile
and Çelo came near Harile
(repeat of last sentence)

Çelo came in Harile
For the woeful consolation

Right at Sulejman's trap
Çelo Mezani was ambushed

When the first gunshot came
Çelo wondered and looked at us

When the second shot came
Çelo closed his eyes

Then the third shot came
Çelo was really dead...
Ohh... he's really dead (with astonishment)

They went and told
to his poor mother they said
that Çelo was shot and dead

How dare you say this word to me,
my Çelo is still alive!
my Çelo is still alive...


(Thanks Pirrothecham for your help)

NOTE: Please notice that the text seems to describe only snapshots of the story ina very unusual way. In Albania this writing technique helps make the lyrics and song more painful... as if the person that is singing it is in Complete Shock!

Cheers


Просмотров: 184727
Добавлено:
Длительность: 4:58
Комментарии: 73

Тэги для этого Видео:Найти больше видео в категории: "10"
Видео загрузил:
Показать больше видео, загруженных


Комментарии:

Автор Endri Durres ( назад)


Автор gjerg kastrioti ( назад)
@adavalas yeah right albanians are called epirotes the first albanian latin
dictionary in 1600 is called.Dictionarum latinum-epiroticum.. epirticum.
latins called us epiriot.. nobody had to lie in 1600 it was common
accepted. you greek like to be epirote , because you know weverything music
folklore, fustanella the warriors al from there. you understand . but the
truth is the closer to albanian the more everything is albanian and not
vice versa south in greece and nothing is over fromthefolklor

Автор PejaIme039 ( назад)
zoti mallkoft te gjith ata qe e perbuzin muziken ton kaq te bukur dhe te
lasht zoti i bekoft te gjith ata qe na postoj keso video te bukura te na
rroj kenga jon e bukur dhe e lasht zoti ju mart shpirtin te gjith atyre qe
shesin bythen tek greku me muziken ton

Автор libofsharaku ( назад)
the great and brave souls of EPIRUS, its a sad day to see the scum roam the
lands of the fierce and noble CHAM SOULIOLITES, their memory will never
fade, the scum will never steal their or undermine their deeds of the brave
albanian warriors!

Автор Illyrian4life ( назад)
this has to be one of the best songs of all time. bar none.

Автор Katrin Z ( назад)
Kjo kenge me prek kur e degjoj. Pershendet te gjithe CAMET. Kisha nje
pyetje. a ka qene kjo kenge ne nje reklame shampo tek RAI UNO para viteve
1990.

Автор leonardgjakova ( назад)
bravo shum bukur

Автор ximi169 ( назад)
keng shum e bukur

Автор eroshi ( назад)
Morte will come to anatolian gypsies that have settle in ancient arberor
lands.

Автор eroshi ( назад)
Hammond the man who fought for Greece, lived in Greece, received a medal of
honor from the greek state. On top of that his statements are by no means
absolute, they're just estimations.

Автор ilir mici ( назад)
kenga e lart bravo per up qe ke ber:)

Автор Xrame7 ( назад)
Perle e muzikes shqipetare,kenge qe ben kurvat greke e sllave te fusin
koken nen hale

Автор minxhe ( назад)
Bluz i madherishem shqiptar!Vetem padrejtesite dhe dhimbjet e medha lindin
keto lloj kengesh!Rrofte Shqiperia! Jeton Gorishova

Автор minxhe ( назад)
Bluz i pavdekshem cam!Vetem dhimbje dhe padrejtesi te medha lindin te tilla
melodi.Jeton Gorishova!

Автор Devoll Poncara (965 лет назад)
vetem per shqiptaret eshte kjo jo per te gjithe; po per ata qe e ndien
veten Shqiptare

Автор Frank Rex ( назад)
This video is Rexxy approved RRoft

Автор Blendi Angel ( назад)
ike plaku merre,me gjithe tespie..

Автор Eduardo Luka ( назад)
maqedonian kurvica ule koken se je pithmoter rri bashke me grek kurven dhe
me serk bucorin se me ata je soj!shqiptari te ka qire po te qi dhe do te qi!

Автор ekpplet ( назад)
GREQI GREQI TE QIFSHA MOTREN

Автор Illyrian4life ( назад)
illyria/albania 4 ever one. down with greeks and serbs!

Автор Illyrian4life ( назад)
just want whats ours, and that is our name.

Автор makowog ( назад)
greece will suffer it will fall apart!

Автор simpleuser ( назад)
Very Nice, traditional albanian song !

Автор simpleuser ( назад)
FOREVER

Автор MusicOfEpirus (1350 лет назад)
Ellas IS Albania.

Автор topallia ( назад)
ME, very nice song. Te lumshin duart.

Автор MusicOfEpirus ( назад)
Rrofsh sa malet vella :D

Автор alboking20200 ( назад)
thpuuu ta qifsha rrodin e nones mos h akar se ta bojm masi se 2001 qisiheri
tkallim krejt

Автор MusicOfEpirus ( назад)
Does Hammond mention something like that? If you really want to know
history... don't stop questioning!

Автор MusicOfEpirus ( назад)
Greek was like English... a universal language. And unlike English, it was
a language that had borrowings from every balkan culture. If we call it
Greek today, doesn't make it Greek... but Koine. The international
auxiliary language of the politicians, merchants, clerics, and influential
people.

Автор Vas Alli ( назад)
to macedonian ti bij kurve po provove me shqipr te ben qe te qish veten nga
frika e shqipetari se te paska qire robt me duket qe ka hyre frika

Автор Margariti ( назад)
Epir was called "epir" from the people who lived in the islands! When they
were near the coast they said: This is Epirus! The people living in Epirus
called it "Chameria" from the river Tyiamis (modern Kalamata). So people
who live on the side of Tyiamis are the modern Cham albanian people!

Автор MusicOfEpirus (123 года назад)
You mean the Greeks are part Dorians... yes, everyone knows that.

Автор Eric Blair ( назад)
The Dorians were Greeks.

Автор abedin90 ( назад)
We prefer to be poor, that to be slaves of someone else. Albania is and
will always be albanian, not greek, turkish or whatever....

Автор MusicOfEpirus ( назад)
I don't think you have the slightest idea who you are. Epirus=Apeir
(dorian: vast space)=Apër (albanian: open space) Ipiros is a new Greek word
invesnted to claim lands that they envy. Cheers.

Автор ervin1983 ( назад)
u talking shit, the ottoman empire kept or tryed to keep the ballkans
behind in comparison with the rest of europe

Автор crusmetal ( назад)
ca kenge

Автор Ditlinda (829 лет назад)
A e keni pare c'i kane bere valles Came e si e paraqesin ketu ne youtube
greket? Kerkoni me Tsamiko. Po pjeset me klarinete? I quajne gjithmone nga
Epiri dhe i vejne dhe titullin greke ne shpine. Kerkoni me "Klarino" Shume
e bukur kjo kenge per Celo Mezanin!

Автор margllicot ( назад)
nuk eshte e vertet aspak ortoxet came nuk e tradhtuan camerin aspak por qe
ushtri greke qe sulmoji muslimanet came dhe i vrau e preu kurse ato
ortodaxet nuk i preken se i quanin greke por ne qoftese vete ne cameri sot
aty ke plot came pavarsisht se greku eshte shum i poshter dhe nuk i jep te
drejta atyre por kur te kthehemi ne camet e shqipnis ato ushtaret e vertet
te ali pashes pastaj do ringjallet dhe cameria jone tani e ka kosova
rradhen :) he he he he

Автор MusicOfEpirus ( назад)
ke te drejte, por sot rron vetem berthama e asaj qe do ishim. Plus, Turket
e kishin me te vrara e te prera, kshu qe rrezistenca nga ana jone u ngrit
natyrisht. Por Greket e bejne urte e bute, me kenge e me valle te cojne ne
buze te shkembit. Imagjino Himaren pjese te Greqise, dhe pastaj shteti Grek
ti konfiskoj tokat c'do shqiptari se ishin kryengritas... Historia eshte e
njejta si ne Cameri. Pse mos bejne kur ne nuk mesojme?

Автор vlonjati08 ( назад)
fjale me vend. e duam qe nga sllovenia e deri ne livadhja..

Автор MusicOfEpirus ( назад)
Ke te drejte vella. Himaren po e prishin Greket bashke me qeveritaret e
shitur. Kush te kete mundesi, BLENI TOKE NE BREGDETING E JUGUT!

Автор Selacii ( назад)
Për të ardhur xhynah se si shqipëtarët me fe ortodoxe e tradhtuan vllaun e
vet mysliman, për tu bë ma i pasur dhe të asimilohet në grek aty në qamëri
siq po ndodh sot në Himarë blihet me pak lek të zhyt që vin nga greku.

Автор MusicOfEpirus ( назад)
Athena (God's of wisdom) - Alb "E Thena" - word of wisdom Rhea (God's of
skies) - Alb "Rea" - the cloud Ze-us (God of thunder) - Alb "Zëu" - the
voice/noise Afrodite (Venus) - Alb "Afer Dita" - closest to the day...
venus is the first star to appear, and the last to disappear... hence
"closest to the day" . .

Автор renesisrx8 ( назад)
Ugly? do you speak it? can you write it? its a beautiful language. unlike
english where 1 letter is pronounced 20 different ways. your an idiot

Автор MusicOfEpirus ( назад)
What's ugly? ... something you're not used to? You bet! You're obviously an
ignoramus.

Автор divjaksi ( назад)
na ngrohe shpirtin me kete kenge ..just amazing...bravo e ju lumte dora

Автор NYPD44 ( назад)
Just amazing

Автор Margariti ( назад)
That is a falsification of the history. Herodot puts the boundaries at the
golf of Ambrakia! So the modern city of Arta. The rest, he states, hence
the Mollos, Thesprots and Kaons are barbarian tribes, who are even not
allow to partecipate at the Olimpic Games! Herodot, father of the History

Автор MusicOfEpirus ( назад)
and again... Albanians are the Ancient Greeks (with a different name). In
Albania came the Phenician alphabet. Albania was the land of Olympus and
the cradle of the ancient Gods.

Автор George ( назад)
Or again: "Arha Ellas apo Oricias kai arhegonos Ellas Epiros" "Greece
starts at Oricus and the most ancient part of Greece is Epirus." Claudius
Ptolemy

Автор trendafil2005 ( назад)
This song is just so touching!

Автор mallakastrioti ( назад)
Neews:ANOTHER ALBANIAN EMIGRANT WAS KILL BY GREEK SOLDIER(ARMY) ON BORDER
LINE IN GREEK TERRITORY... !!!!! This fact happened 07/11/2007 in greek
territory near Florina town... REALLY SHAME!!!!!

Автор toka3 ( назад)
one of the best songs ever ... You have to be a very good professional to
sing that, incredible ...

Автор Illyrian-Dodona ( назад)
rrofsht samelet mor Çameri

Автор Visar Alexander Pitushi ( назад)
rrofte etnosi shqipetare, rrofte shqiptaria cameria ka qene e jona , eshte
e JONA, dhe do te jete e jona deri ne ate moment kur shqiptari i fundit do
te vdes. por dijen se shqiptari i vertete dhe patriot nuk vdes kurre,
kurre!!! poshte greqia shoveniste dhe raciste poshte serbomedhenjte
nazisllav POR SHQIPERIA DO TE RROJE PER TE PER TE LUFTOJME NE

Автор margllicot ( назад)
cameria do te rroj sa te rroj shqiperia ;) ju duhet te degjoni kengen tane
tane koko tane ....... sgjo baban dhe vellane se mua lidhur me kan
.......... dash kalene ne hell e kan .......... etj.. eshte histori e
vertet e barinjve came cameria eshte treva e fundit per tu liruar ( kosova
ia doli ) dhe ceshtja me e veshtire ku i duhet shume pune shqiperise dhe
shqiptarve me Sh .. te madhe flm

Автор Pirro Cham ( назад)
..gjithashtu pasi Perandoria i vuri banoreve te Çamerise tatime shume te
renda, atyre iu dha mundesia qe per te marre me shume te drejta si popullsi
vendase ne shkembim te konvertoheshin ne muslimane dhe ti mbanin tokat e
tyre pa shume nderhyrje nga qeveria. Shqiptaret katolike e perdoren fene si
vegel politike...

Автор Pirro Cham ( назад)
Çamet si te gjithe shqiptaret, nuk i vinin rendesi fese por gjakut dhe
prejardhjes se tyre. Greqia perfitoi shume nga te çameve dhe ata qe çame qe
ishin krishtere menjehere u quajten si greke dhe ata qe ishin muslimane u
trajtuan si "turq" duke krijuar nje aresye per ti perzene nga tokat e tyre
amtare. Si muslimanet edhe krishteret shqiptare, nuk i donin turqit. Feja e
shqiptarit eshte shqiptaria!

Автор Pirro Cham ( назад)
MbretiShqipe, Çamet, si gjithe Iliret fillimisht ishin pagane pastaj
adoptuan krishterimin por jo se ishsin popull fetar. Shume fshatra malesore
came e mbajten fene te Krishtere por Greqia i quajti si Greke me vone kurse
ata qe u kthyen ne muslimane e mbajten identitetin e tyre. Shqiptaret e
Malit te Zi nuk e nderruan fene sepse kishin me teper avantazh kundrejt
turqve nga terreni malesor, kurse pjesa bregdetare perendimore e Camerise
eshte fushore, dhe turqit e pushtuan me lehte...

Автор mbreti shqipe ( назад)
Epiri(Epirus)Toka E Mbretit Gjergj Kastrioti,qe luftoi kundra turkut per
komb,e per FE,Une jam SHqiptar Katolik Nga Mali I ZI,The Do te vija Me
gjith qef te luftoj me ju kundra grekut,por mas clirimit me ju kthye fese
te pare para Turkut fese Katolike,edhe Bota do tju ndihmoj

Автор beudukat ( назад)
ropt greqise grekeve e atyre qe i kane bere , ato jane tokat e cameris dhe
te askujt tjetri....dhe te atyre do te ngelen,,

Автор Pirro Cham ( назад)
Today, Greece has translated and appropriated some of the Albanian
intangible iso-polyphonic repertoire and has incorrectly labeled it as
"Hellenic". The Albanian polyphony however, in 2005 was listed among
Masterpieces of the Oral and Intangible Heritage of Humanity and still
continues to touch the heart chords of fans that adore Albanian immortal
folk music.

Автор Pirro Cham ( назад)
here is a continual vocal droning that is performed by additional singers
who accompany the main singer who occassionally is called the "lifter" or
the "taker" in Albanian polyphony of Epirus. Polyphonic music is ancient
Albanian folk music that is mostly found in the area of Laberia and Çameria
and throughout the rest of Albania and Macedonia.

Автор Pirro Cham ( назад)
This song portrays the struggle of Albanian freedom fighters of Chameria.
The place name probably refers to a location in Corfu called Arrilla/Harile.

Автор Plakuu ( назад)
beautiful =D

Автор Pirro Cham ( назад)
Rrofte Çameria!!! Kjo kenge nuk vdes kurre.

Вставка видео:

URL 
Ссылка 

Поиск Видео

Top Видео

Top 100 >>>

Видео

Seo анализ сайта